Areka, en global ledare inom företagsresor, utlägg och möten sedan 2011, har meddelat att Lotten Fowler har utsetts till vice president för Norden. Med över 25 års erfarenhet av reseindustrin kommer hon att leda tillväxten och utvecklingen av konsulttjänster för kunder i Sverige, Danmark, Norge, Finland och Island.
”Jag är glad över att börja på Areka som vp of Nordics, eftersom jag tror på den unika, oberoende approach som de erbjuder inom konsulttjänster”, säger Lotten Fowler. ”Jag ser fram emot att driva tillväxt, etablera en stark närvaro i regionen och bidra med innovativa lösningar och exceptionellt värde till framtida kunder.”
Lotten Fowler har stor erfarenhet av sin nya roll och har haft olika ledande befattningar inom hotellindustrin och bidragit till tillväxten av Swedish Business Travel Association (SBTA) under 12 år. År 2022 var Lotten med och grundade BT4Europe för att ge en starkare röst åt tusentals företag som köper affärsresor på europeisk nivå.
I sin nya roll, kommer Lotten Fowler att rapportera direkt till Aurélie Duprez, Founding Partner på Areka. ”Lottens erfarenhet och kunskap om den nordiska marknaden kommer att tillföra ett enormt värde för våra kunder och vårt team”, säger Aurélie Duprez. ”Att erbjuda senior expertis till våra kunder har alltid varit vårt huvudfokus på Areka. Tack vare de nordiska ländernas särdrag kände vi att det skulle göra skillnad för våra kunder att anställa en erfaren person som Lotten Fowler. Efter att ha anställt nyckelpersoner i DACH och USA förra året är vi glada över att kunna fortsätta rulla ut en snabb global tillväxtstrategi.”
Areka är ett oberoende företag som tillhandahåller skräddarsydda, heltäckande tjänster för hantering av affärsresor till organisationer över hela världen. Målet är att ge reseansvariga och inköpare möjlighet att nå högre resultatmål inom alla områden av deras reseprogram, inklusive hantering av affärsresor, utlägg och strategiska möten.