Mitt i hjärtat av Helsingfors har det totalrenoverade Radisson Blu Royal Hotel nu officiellt öppnat igen och välkomnar internationella resenärer, affärsgäster och eventarrangörer till en modern nordisk destination.
Efter ett års omfattande renovering har publika ytor, event- och möteslokaler samt hotellets rymliga terrass på innegården designats om från grunden. I samband med förnyelsen introduceras även ett helt nytt restaurangkoncept, NORD, samt nya tjänster som speglar hotellets ambition att erbjuda smidig och modern gästfrihet.
Finlands livfulla huvudstad är känd för sin designestetik, hållbar livsstil och avslappnad atmosfär. Något som nu förkroppsligas i hotellet efter en omfattande designförvandling av den välrenommerade finska designstudion Vertti & Co, ledd av den välkända inredningsdesignern Vertti Kivi.
“Målet med designen var att skapa en förstklassig mötesplats för affärer och evenemang med moderna möteslokaler som förkroppsligar filosofin active space. Något som syns i den noggrant utformade ljusdesignen som gör att rummen smidigt kan anpassas till olika stämningar. Hela hotellet speglar nu Radisson-varumärkets tidlösa elegans – men med en tydlig Helsingfors-prägel”, säger designchef Vertti Kivi.
Hotellet ligger i Kampen i centrala Helsingfors och erbjuder närhet till stadens kulturella sevärdheter, restauranger, shoppingområden och utmärkta transportförbindelser.
Rum skapade för vila
Hotellet erbjuder 261 moderna och stilfulla rum samt åtta sviter. Alla rum har utformats för att säkerställa en sömnupplevelse av högsta kvalitet med premiumsängar, genomtänkta bekvämligheter och en lugn interiör. Rummen erbjuder den komfort som affärs- och fritidsresenärer behöver för en avkopplande vistelse.
Förbättrade event- och möteslokaler
En av de mest betydande uppgraderingarna är omvandlingen av hotellets konferens- och eventytor.
Hotellet erbjuder nu:
- 13 toppmoderna mötes- och bankettsalar.
- Avancerade lösningar för ljud, bild och belysning.
- Flexibla layoutalternativ. Den största lokalen, Royal Ballroom, är redan väldigt eftertraktad för företagsevenemang och internationella arrangemang.
“Våra gäster har ivrigt väntat på återöppningen och efterfrågan har överträffat alla våra förväntningar. Bokningarna för Royal Ballroom sträcker sig nu långt in i 2027”, säger hotelldirektör Mika Virtanen.
Ny nordisk matupplevelse
Hotellets nya restaurang, NORD, lyfter fram smaker från den nordiska regionen. Menyn kombinerar älskade finska klassiker, såsom traditionell laxsoppa, med moderna och säsongsbaserade rätter. På gatuplan välkomnar den förnyade Royal Bar både lokalbor och resenärer, medan den privata restaurangen Johan erbjuder en intim miljö för gruppmiddagar och exklusiva frukostar.
Dedikerad och sömlös service
Gäster och eventarrangörer får stöd från en dedikerad ‘Hospitality Host‘ som fungerar som en personlig kontaktperson och säkerställer att varje evenemang genomförs smidigt – från planering till avslut.
“Våra internationella och nationella gäster förväntar sig smidig service av högsta kvalitet. Vi lägger stor vikt vid att varje detalj är noggrant genomtänkt och att allt är redo sekunden våra gäster anländer”, avslutar Mika.
Radisson Blu Royal Hotel i korthet
- 261 moderna rum, inklusive 8 sviter.
- Rum utformade för en högkvalitativ sömnupplevelse.
- Restaurang NORD, Royal Bar och den privata restaurangen Johan.
- 13 omdesignade event- och möteslokaler för upp till 800 gäster.
- Bastu på taket för privata sammankomster.
