För första gången på tio år återvänder I.S.P.O. World Congress till Europa, och när eventet slår upp sina dörrar den 16–19 juni är det Stockholmsmässan som är platsen för det världsledande evenemanget inom proteser, ortoser, mobilitetshjälpmedel och rehabilitering. Kongressen, som arrangeras av International Society for Prosthetics and Orthotics (ISPO), samlar över 4 000 deltagare från fler än 100 länder.

”Vi är mycket glada att Stockholmsmässan valts som plats för detta internationellt betydelsefulla evenemang. Det är ett tydligt exempel på att vår anläggning och vår stad har den kapacitet och attraktivitet som krävs för att ta emot världsledande kongresser”, säger Anna-Karin Werner, affärsområdeschef för kongresser och guest events på Stockholmsmässan.



Vetenskap möter praktik


Under temat ”Science in Practice, Practice in Science: Collaboration and Innovation Towards Sustainable Rehabilitation”, ligger fokus på samspelet mellan forskning och klinisk tillämpning. Kongressen erbjuder ett omfattande program med föreläsningar, workshops och interaktiva sessioner kring framtidens rehabilitering och teknik.

Ett särskilt fokus riktas mot framtidens yrkesverksamma genom initiativ som ”3-Minute Thesis”, studentprogram, och en start-up-zon där nya aktörer visar upp banbrytande innovationer.

Stor internationell utställning


I direkt anslutning till det vetenskapliga programmet hålls en omfattande fackutställning där ledande företag och organisationer visar upp den senaste tekniken inom exempelvis sensorer, AI, bärbara hjälpmedel och avancerad ortopedteknik.

Kongressen arrangeras av International Society for Prosthetics and Orthotics (ISPO) i samarbete med ISPOs medlemsorganisationer i Sverige, Norge, Nederländerna och Storbritannien.